FIGYELEM - NAGYON FONTOS!
Ez
a blog informatív célokból íródott, azért, hogy megismerje mindenki a
tetoválással kapcsolatos fertőzések egy ritka fajtáját. Ha felismered a
művész munkáját akkor kérlek tartsd meg magadban, ne feltételezz bármilyen szándékosságot, ne ítélj meg senkit fölöslegesen!
Ha
ez részedről megoldható, akkor örömmel látlak, de ha nem tudod
előítéletek nélkül olvasni az írást, akkor kérlek menj el; biztosan
találsz magadnak más témát a neten. - Köszönöm figyelmed; Román György Misem lehet hitelesebb számomra, mint a szakmai alapokon nyugvó, tapasztalatokban és visszajelzésekbe bővelkedő szakmai szavak. Sok tetoválóművészt felkerestem és fel fogok keresni ezzel a dologgal, hogy kezeljék felelősen, adják közre tudásukat és tapasztalásaikat, s mindent ami ezzel a témával kapcsolatba hozható. Az érdeklődés elképesztően nagy, ami örömmel tölt el. Felelős gondolkozás, professzionalitás és a hivatás emberéhez méltó attitűd - ezekkel jellemezhetném a visszajelzéseket. Köszönöm ezúton is mindenkinek a segítséget és a nyilvánosságot.
Volt sok olyan vélemény, ahol "védték" a szakma becsületét és magyarázták - egyébként helyesen - a fertőzés lehetséges okait.
A történtek miatt a hivatásotok becsülete részemről makulátlan - és ezt várom el olvasóimtól is; sőt a visszajelzések minősége és mennyisége abba az irányba mutat, hogy a tetoválóművészek közössége - kevés kivétellel - nyitott a témára és megoldandó problémaként kezeli ezt a dolgot. Ezt őszintén köszönöm Nektek!
Ahogyan a fejlécen is olvasható, megpróbálom abszolút objektívan kezelni a dolgokat; nyilván nem teszem félre a személyes tapasztalásom, illetve az ebből logikusan következő konklúziókat, törekszem a tényszerűség megőrzésére.
"A tetoválás elfertőződésének tucatnyi oka lehet, kezdve a tetoválótól a tetováltatóig.
Az, hogy előtted bont ki egy steril tűt még nem jelent semmit, a készítés közben is számtalan szabályt be kell tartani, de magad is simán elfertőzheted a saját tetoválásod ha például korábban öltözöl rá, mint ahogy a bőr pólusainak a sérülése lezár, és a ruhádról kórokozók, gombák, baktériumok jutnak a sérült felületen keresztül a szervezetedbe, de okozhat irritációt a nem megfelelő összetevőjű utókezelő krém, vagy valamilyen irrittatív sampon, testápoló, stb.
További lehetőség, hogy nem időben és nem elégszer cserélted ki a fóliát a tetoválásodon, (vagy szennyeződött papírral törölted) a sérülésen keresztül távozott sebvíz bomlásából képződött mikroorganizmusok visszafertőztek.
Szerintem a fertőzés okát pontosan meghatározni nem lehet, vagy nagyon nehéz,,, illetve minden információ szükséges volna a tetoválásod készítésétől számított első két napon, mit és hogyan csináltatok.
... ... nyugodtan behelyezheted amit írtam, nincs benne titkolni való. A klinika tesztek a fertőzés forrását nem valószínűsíthetik, max szűkíthetnék a kört. Ha önmagában a deszt víz fertőző lenne, akkor minden esetben fertőzést okozna mindenkinek egyöntetűen, de minimum ismétlődően. Én mondjuk sosem használom. Az orvosok, bőrgyógyászok a tetoválás folyamatát nem ismerik, persze nem is érdekli őket, ők biológiailag nézik a dolgot, és úgy gondolják, hogy a patogének amelyek a fertőzést okozták, a tetoválás során kerülhettek bele a szervezetbe, pedig ezt így kijelenteni nem lehet. A nem megfelelően fémtisztított, sterilizált eszközökről valóban juthat be kórokozó, és valóban okozhat nosocomiális fertőzést egy sterilizált, már nem élő szennyeződés is, de a tetoválásnak normális esetben egy jól bejáratott, kipróbált menete van, ami kezdődik a bőrfelület fertőtlenítésével, aztán elvileg minden bőrhöz érő eszköz, tű és a tetoválás során használt egyéb cucc mind sterilizálva vannak. Ami kivétel ez alól az a papírtörlőkendő, és a törlővíz, mert az lehet csapvíz. Ám normál esetben ezekről sem kerülhetne be kórokozó, ha ugye a víz bevizsgált, esetleg PI víz, a törlőkendő pedig eldobható és nem törölgette vele senki előtte a sebeit.
Nem ismerem a srácot aki csinálta a varrásaid, természetesen látni kellene mit hogyan csinál, de az biztos, hogy ha orvosi eseteket nézel, akkor is azt látod, hogy a legnagyobb sterilitás mellett is fertőzések léphetnek fel. Bizonyos esetekben a kórokozók már a szervezetben vannak, csak kell nekik valami amitől szaporodásnak indulnak.
Üdv,"
Azért tartottam fontosnak ezt a véleményt változatlan formában megosztani, mert a szakmában munkálkodó emberek véleménye és nézőpontja rendkívül fontos ennek a témának a megítélésében. Ők ebből élnek, nap, mint nap ezekkel az anyagokkal dolgoznak, ezernyi apró sebet ejtenek munkájukkal - a fertőzés ilyentén veszélye a munkájuk része. A tényszerűség azonban nem hiányozhat ebből a kommunikációból.
Nyomozzunk hát egy kicsit a múlt emlékeiben, lássuk miből építkezik a feltételezés, miszerint a fertőzést a szalonba szedtem (szedtük) össze és nem másodlagos fertőződés (pl. az utógondozás nem megfelelő mivolta) okozta a jelenlegi bajt.
1.) Magam és még jónéhány ember ugyanakkor (1 héten belül) készíttette a tetoválást. A képi anyag (lásd a cikk alján) és az előzetes orvosi diagnózis mindegyikünknél alátámasztja azt a tézist, hogy ugyanabban a fertőzéstípusban szenvedünk.
2.) Ennyi embernél kizárható a mindenkinél egyöntetűen jellemző immunreakció (sarcoidosis).
3.) Ennyi ember esetében szintén nem merülhet fel az egyöntetűen rossz utógondozás (ugyanazzal a vízzel, papírral, stb.)
4.) Sok tetoválásom van ettől a sráctól, rengeteg beülés (50..100 is lehet) amelyek során nem merült fel egyetlen alkalommal sem baj.
5.) Túlnyomó többségben a szürke festék területein jelentkeznek a tünetek. Néhány esetben van átterjedés, például nálam is szürkében és vörösben egyaránt vannak dudorok. A színek váltásánál nem volt tűcsere, csak kimosás... erre azért emlékszem, mert külön rákérdeztem.Szinte minden érintett esetében ugyanezt kijelenthetjük.
6.) A teafa olaj kezelések szinte ugyanazt a végeredményt mutatják az érintett területeken. Bőrszáraz foltok, gyulladásgátlás, de nem múló hólyagos kiütések.
7.) Az orvosi kezelésnél az első kérdés az volt: "Gondolom, fontos Önnek a tetoválás. Meg szeretné tartani...". Amelyik orvos a fertőzést, mint tényt csak biológiai, kémiai és patológiai szempontok alapján értékeli, annak fontos mások munkája és semmi sztereotípiát feltételezek részéről.
8.) A diagnózis felállításánál szerepet játszott az a tény, hogy a tetoválás a fertőzött gócok alatt szinte érintetlen. A tetoválást, mint bőrfestési eljárást a doktornő pontosan ismerte, nem hagyott kérdést maga után.
9.) A gombákat és egyéb baktériumokat már az első kezelések és mintavétel kiszűrte volna (ezt nem tudhattátok, mert nem publikáltam - az orvosválasztás fejezete lett volna erre kitűnő alkalom). Az első kezelés flukonazol tartalmú erős gombaölő szer volt, ami kiírtott volna minden gombás tenyészetet. A korai Bepanthen Plus kezelés meg az ismert baktériumok ellen hatékony lett volna.
10.) A visszafertőződés azonban életképes verzió... csakhogy itt is inkább a jelenleg diagnosztizált kiinduló gócokra terelődik a gyanú, mivel a pattanás sebe csak "ürít" és nem múlik.
11.) Fontos, hogy a deszt. víz önmagában tényleg nem szabadna, hogy fertőzzék. A cikkek tanulsága alapján az előrekevert szürke tinta és a pangó deszt. víz keveréke okozhat ilyet. Ezek a cikkek szolgálnak azonban bizonyítékkal, hogy ugyanezeket a baktériumtörzseket magában a desztillált vízben is kimutatták, de a pozitív tenyészet veszélye bizonyos tintafajtával együtt használva - többszörösére nőtt. Ugyanezek a cikkek a csapvizet is megemlítik, mint ennek a fertőzésnek a másik lehetséges okát.
Nincs előítéletem és a kedves olvasót is óvva inteném ettől. A fenteik nem a levélíró sorinak kiforgatása, pusztán tényszerű gondolkozás az általa felállított gondolati sorrend alapján - hisz én is úgy gondolom; meg kell vizsgálni más nézőpontokat is. Jelenleg nem engedélyeztem a hozzászólásokat, de ígérhetem, hogy a reagálások érintetlen módon lesznek közreadva - jelen blog hitelességét nem fogom rontani ellenkező cselekedettel.
A fertőzés azonban immáron egyértelmű bizonyossággal kijelenthető, hogy a szalonban keletkezett. [megjegyzem pontosan ennek elkerülése okán járok tetoválószalonba és nem otthoni körülmények között mutyizok] A fertőzések típusa - a diagnózisok alapján - egyforma. Az ok... nos, ebben tényleg vannak lehetőségek de tudom, hogy mindez pontosan kideríthető: szennyezőanyagok a sebekben, mikobakteriális tenyésztés, tipizálás, antibiogram, stb.
Ki fog derülni, hogy ha csapvíz (vagy pangó, fertőzött víz) volt jelen közvetlen a tetoválásnál, miként az is kideríthető, hogy ha a tinta volt a "ludas", vagy ha esetleg fertőzött vízzel történt volna az utókezelés.
A kollégám sípcsontja |
![]() |
A karom belseje |
![]() |
Az alkarom és a bicepc között 2 hét telt el |
![]() |
A szürkében és a lilában jelentkező hólyagok egy hölgy hátán |
A mennyiségi és minőségi analitikus technológiák - orvosdiagnosztikai és különösen biológiai területeken olyan fejlődésen mentek át még hazánkban is, ami tökéletesen kizárja a találgatás lehetőségét. Nyilván ez pénzbe kerül... nem csekély pénzbe és nem mindenhol szükségszerű vagy épp rentábilis. Jelen esetben azonban sokat segített volna, ha a fentiek ismeretében manuálisan, egy mozdulattal (akár a vízcsap megnyitása) kiderül a fertőzés lehetséges forrása.
Ebbe a témába szívesen belemennék; szerintem lesz rá idő és hely is, mert rendkívül sok érdekes cikk értekezett erről nem csak tetoválások kapcsán.