2013. szeptember 11., szerda

Jó ebédhez szól a hol van...

FIGYELEM - NAGYON FONTOS!
Ez a blog informatív célokból íródott, azért, hogy megismerje mindenki a tetoválással kapcsolatos fertőzések egy ritka fajtáját. Ha felismered a művész munkáját akkor kérlek tartsd meg magadban, ne feltételezz bármilyen szándékosságot, ne ítélj meg senkit fölöslegesen!
Ha ez részedről megoldható, akkor örömmel látlak, de ha nem tudod előítéletek nélkül olvasni az írást, akkor kérlek menj el; biztosan találsz magadnak más témát a neten. - Köszönöm figyelmed; Román György 

Rendkívül érdekes részhez értünk, mégpedig a tápolás kérdéséhez.[merthogy rendszeres és egészséges étkezés ettől az életmódtól olyan távol van, mint Darth Wader a napistenségtől]. 

Az egyik esettanulmány a kezelésről és az ennek hatására hatására kialakult emésztőrendszeri problémát is megemlíti:
"...Clarithromycin 500 mg twice a day was administered in patients 1 and 4 until resolution (after 3 and 5 months, respectively). In two patients antibiotic therapy either had to be suspended after 1 week (patient 5) or reduced to a half-dose after the initial 3 weeks of therapy, for an additional 11 weeks of treatment (patient 3), due to gastric intolerance. In addition, topical gentamicin twice a day was also prescribed in all patients. ..." Forrás: http://www.medicaljournals.se/acta/content/?doi=10.2340/00015555-1034&html=1

A tapasztalatom az eddig eltelt idő alapján, hogy az étkezés nagyon nehéz lett. Nem nyelési, vagy "feldolgozási" problémák állnak a háttérben, hanem az, hogy a legkisebb étkezés is eltelít, nem is beszélve az ivásról és a normális vízbevitelről. Ha magamba erőltetném a átlagos vízmennyiséget akkora lenne a fejem, mint egy hidroglóbusz, de az biztos, hogy nem vizesedésről van szó, hanem egy telítettségérzésről, ami rendkívül kényelmetlen.Bizonyos termékektől (elsősorban joghurtoktól és kefírektől), amelyek a bélflórát hivatottak karban tartani úgy felfújódom, mint a 3. birodalom. [akkor aztán megszólal a biofon - örök szép emlék Géza bácsitól].
Diétaprogramok segítségét kell igénybe vennem és mivel van jócskán tapasztalatom egy-egy specifikus étkezési személetmódban (a szétválasztó diéta), ezért ezeket az emlékeket is latba vetem, hogy elkerüljem a gyomorbántalmakból eredő esetleges kúrastoppot. Ez is elhúzódó folyamat lesz, ezért ennek a tapasztalatait sem tudom azonnal közzétenni, hanem a kezelés ideje alatt folyamatosan beszámolok az eredményekről. Sóebrtápdéttörpenorbi-féle szarok szóba sem jöhetnek, a diéta lényegi részét a széles látókör, a mindenevés ésszel és a pontos időzítés kell, hogy jellemezze. 

Nem fogom méregetni a kalóriát és a telítetlen szénhidrátok mennyiségét, leginkább arra hajtok, hogy az összeállított étrend teljes képet mutasson, ne legyen hiányos semmilyen tekintetben - és itt leginkább a jelenlegi mozgáshiányra gondolok. 
 [... de egyébként meg, hogy venné ki magát, ha pont az antioxidáns hiányozna a lecsóból...]

Itt megint gonduljunk szkeptikusan az internetre, mint hiteles információ forrásra. "Jobbnál jobb" oldalak és receptek találhatók diéta, korszakváltó fogyni vágyók és egészségesen étkezni kívánók számára. Biztosan van közöttük valódi információkkal bíró oldal, ez kétségen felül áll, azonban olyan oldalakon szeretnék kutatni, ami olyan betegségekhez köthető, amelyben az orvostudomány komolyabb tapasztalatokkal bír. Ilyenek számomra a cukorbetegséggel kapcsolatos oldalak étkezési tanácsai és receptjei - csak néhányat közülük kiemelek:
http://www.macosz.hu/cukorbeteg-receptek.html
http://cukorbetegkonyha.hu/receptek.html#axzz2eZXub7fG 
Figyelni kell, hogy az oldalak mennyire tartalmaznak szakmai anyagokat, neveket, értekezéseket. Folyton keresi a szemem a dietetikus neveket, ami az oldal hitelességét alátámaszthatja:
http://www.schef.hu/cukorbeteg-etrend-recept

A diabétesz betegséggel együtt élők étkezése egyfajta etalon. Nem nélkülöz semmilyen fontos elemet, a bevitelt óraműszerűen determinálja időben és mennyiségben egyaránt - nekem nagyobb szabadságfokom van, mert nem küzdök ezzel a betegséggel [szépen néznénk ki: nesze sánta, itt egy púp]- de mégis: a gyomorkímélő étrend és a tápanyagbevitel pontos szabályozása komoly támpont a laikus étrend-építésben.


Ez a kajaösszetétel "ehető" arányokban gondolkozik
Forrás: http://onwego.co.uk/blog/2011/09/the-secret-of-a-healthy-diet/


A kezdetek a szétválasztó diéta újbóli bevezetéséről fog szólni. Növényi tápanyagok versus állati eredetű fehérjék, zöldségek, gyümölcsök, szénhidrátok, zsírok, tejtermékek. Nehéz lesz... egyszer már csináltam hosszabb időtartammal (4 év) és remekül üzemelt hatékonyság szempontjából. Egy nagy baja azért volt ennek a szisztémának: nevezetesen mindig azt éreztem, hogy a bevitt tápanyag csak tápanyag. Hiányoztak a kevert ízek, a gömbölyűen csillámló nyelvi érzékelések, az ezüstös gasztro-feeling. Csak ettem, élvezet nélkül. Ebből is látszik, hogy szeretem a belem, szeretem megadni azt ami jár... minden területen. A másik probléma kevésbé volt irodalmi, inkább egy állandósuló érzés vett rőt rajtam: mindig éhes voltam. Ez sajnos ebben a formában nem fogom tudni elkerülni, így lelkileg is fel kell készülni az átállásra. Az első emlékem az, hogy a testem tiltakozik majd az alacsonyabb energiaszint bevitel miatt, de a puffadás és később a test "hiánygazdálkodása" visszább vesz vagy megszűnik.

Ez is egy elfogadható és emberhez méltó összetétel.
Forrás: http://okinawa-diet.com/pdf/okinawa_diet_food_pyramid.pdf

Az szétválasztó diéta azonban nem gyerekjáték és elsősorban mint fogyókúrás étrend ismert. Az alapelve a fentiekhez hasonlatos, de napokra koncentráltan jelenik meg az étrendben; van fehérje-nap, szénhidrát nap, keményítő-nap, gyümölcsnap, amikor mást gyakorlatilag nem ehetsz, a teljes emésztőrendszer csak egy típusú bevitelre koncentrál. A megfelelő kalóriabevitel ennél a diétánál kritikus. Ez a fogyáshoz biztosan jó lehet, de én nem szeretnék fogyni, csak ésszel. Van rajtam bőven felesleg, de most jól jöhet. [ha betegség kapcsán 90 kg-ról fogyok 15 kilót, jól fogok kinézni, de ha ezt 70 kg-ról teszem, akkor meghalok; a férfi 100 kg alatt csak karácsonyfadísz].

A klaritromicinnel kapcsolatosan a gugli is segíthet (klaritromicin gyomorpanasz keresőszavakkal próbálkozom). Kurtán, furcsán lezárul a keresés, mert a találatok elsősorban a gyógyszerek leírását, mellékhatásait mutatják, néhány szövegkörnyezetben előfordul a gyomorpanasz szó is, de az enyémhez hasonló feljegyzést nem találok. Lehet, hogy csak én pörgetem túl a dolgot? [nem hiszem]

A fenti tapasztalatoktól és az esetleírások függetlenül mindenképpen felveszem a kapcsolatot dietetikus szakemberrel és vele egyeztetve fogjuk kidolgozni az étrendem. De a döntés megvan és ez a legfontosabb.